L’Ocelot

OCELOT je kočka. Díky fonetické podobě dala své jméno ocelovému domu, který vyrostl na místě bývalého ČKD – ocelového srdce Československa. Ocelová forma domu vychází z  místního génia loci. Severní, západní i východní fasáda domu je vyrobena z ocelových plátů. Použitá speciální ocel rychle zrezne, ale proces rezavění se brzy zastaví a vzniklá vrstva kysličníku železa naopak ocelové pláty chrání. Celý dům se tak promění v solidní ocelový ingot. Ocelot – kočka – se promítá do ocelové fasády i graficky. Na ještě nezrezavělé ocelové pláty fasády byla abstraktní podoba kočky nanesena bezbarvým lakem. Grafický obraz se objevuje až během procesu reznutí. Životnost laku je časově omezená – kresba postupně zmizí. Pomíjivost věcí, stejně jako nezničitelného ČKD…
Jižní fasáda, v kontrastu s ostatními, je naopak velmi členitá, lehká a barevná. Vzorem zde bylo barevné spektrum obrazu Mateřství malíře 20. století Marka Chagalla. Toto barevné spektrum proniká z fasády okenními otvory do interiéru jednotlivých bytů.

Obytný polyfunkční dům stojí na ploše 2200 m². Zastavěná plocha je cca 800 m². Dům má 2 podzemní a 9 nadzemních podlaží. V podzemních patrech jsou garáže, skladovací kóje, společný vinný sklep a technické zařízení budovy. V přízemí pak kavárna, skladovací kóje a byty, v ostatních patrech jsou pouze byty a ateliéry. Bytů je celkem 53, atelierů 6, parkovacích stání 62. Ke každému bytu náleží jedna skladovací kóje a jeden uzamykatelný box ve vinném sklípku.

Konstrukci domu tvoří železobetonové monolitické stěny a stropy založené na pilotách a vodovzdorné železobetonové vaně. Podstatná část betonových konstrukcí zůstává pohledová. Obvodový plášť severní fasády a části východní a západní tvoří lehká sendvičová konstrukce s vnitřním povrchem z desek Fermacell a vnějším z ocelových nýtovaných plátů. Jižní fasáda má pak vnitřní povrchy též z desek Fermacell a vnější z barevných desk typu Cembonit. Všechny fasády jsou tepelně izolovány 240mm min. vaty Orsil. Objekt je zásobován teplem horkovodem z teplárny. Teplá voda je přes výměníkovou stanici distribuována do jednotlivých bytů vertikálními šachtami. V každém bytě je umístěna samostatná jednotka (Maybes) s vlastní přípravou TUV a ÚT a měřením spotřeby tepla, přístupná vždy z veřejné chodby.

Jednotlivé byty mají v obývacím pokoji a ložnici stropy s pohledovým betonem, v kuchyni, vstupní hale a na WC pak s podhledy Fermacell. Stěny jsou částečně též z pohledového betonu a částečne s předstěnami Fermacell. Veškeré Fermacellové povrchy jsou opatřeny výmalbou v barvě pronikající u jižní fasády. Mezi obývacím pokojem a ložnicí jsou příčky obložené dřevěnými dubovými biodeskami s transparentním nátěrem. V horní části těchto příček je umístěno nepřímé osvětlení ložnic a obývacího pokoje. Obytné místnosti, kuchyň, vstupní hala a šatna mají masivní dřevěné dubové podlahy, v koupelnách a WC v kombinaci s cementovou probarvenou stěrkou. Na terasách a balkonech jsou masivní dřevěné rošty z tropického dřeva. Bezpečnostní protipožární vstupní dveře NEXT jsou v kovové zárubni s bezpečnostním kováním. Vnitřní otočné dveře jsou dřevěné, hladké, vnitřní posuvné dveře jsou vyrobeny z dřevěného masivního rámu s průsvitnou makrolonovou vložkou. Okna jsou dřevěná typu Euro otvíratelná a výklopná, na severní straně opatřena navíc akustickými větracími mřížkami umožňujícími trvalé větrání bytů bez otevření oken. Na jižní straně jsou okna francouzská, v některých bytech harmonikové kování umožňuje otevření v celé šíři místnosti. Většina mezonetových bytů v posledních dvou podlažích má přípravu pro krb. Ke každému bytu náleží jedna skladovací kóje o minimální ploše 3m2 a jeden uzamykatelný box ve vinném sklípku. Prostor určený ke skladování vína je klimatizovaný. Jednotlivé vinné kóje jsou vyzděny z režných cihel a jsou opatřeny bytelnou uzamykatelnou mříží. Kapacita každé kóje je přibližně 120 lahví. Ke každému bytu je možno zakoupit jedno až dvě parkovací stání v podzemních garážích.

Date

15/04/2014