Rodinný dům Alice

Dům ukrytý uprostřed zahrad a stávající zástavby. Novostavba stojící na pozemku v obci Průhonice, který vznikl v minulosti rozdělením původního sadu na dva stavební pozemky. Na prvním z nich byl v roce 2006 postaven dům pro sestru stavebníka. Druhý pozemek je až v druhém plánu od místní komunikace a je z ní přístupný pouze úzkým šestimetrovým pruhem.

Dům je situován ve východní části pozemku, kolmo k místní komunikaci. Je s ideální východně západní orientací všech obytných místností. Je komponován tak, aby byl pokud možno zachován původní ráz zahrady (sadu) s množstvím původních či nově vysázených ovocných stromů.

Skládá se z trojice vzájemně navazujících částí jednoduchých objemových tvarů. Skladba začíná přízemní, příčně orientovanou hmotou garáže, na kterou navazuje vertikální objem vstupní části hlavního objektu, která má celkem tři nadzemní podlaží a pokračuje dvoupodlažní částí. Ta končí stávající kamennou zdí bývalé stodoly. Střechy jsou navrženy jako ploché, vegetační nebo kryté vrstvou kačírku. Část je doplněna dřevěnou terasou pro jednu z ložnic.

Architektonickému tvarosloví odpovídají i použité materiály. Kombinace kamene, bílé omítky a obkladů dřevem jsou použity na všech částech domu.

Dispozičně je objekt horizontálně rozdělen na dvě části, lišící se svou funkcí. První nadzemní podlaží slouží převážně jako obytné, dále jako zázemí pro hosty a jsou zde soustředěny veškeré provozní součásti domu. Druhé nadzemní podlaží je pak určeno pro odpočinek a nerušenou práci obyvatel domu. V prvním nadzemním podlaží je garáž pro jeden osobní automobil, zádveří se šatnou, koupelna s wc, pokoj pro hosty, kuchyň s jídelnou a místností pro domácí práce a obývací pokoj. Ve druhém podpaží je pak dvojice dětských pokojů, se sociálním zařízením a hernou a ložnice rodičů se šatnou a koupelnou. Dále je zde malé točité schodiště vedoucí do podkroví, které slouží jako pracovna.

Date

29/07/2014